Milyen sárvédő ideális a kerékpárra?
A K2 Bike Shop-ban a legtöbb különböző típusú kerékpár sárvédő megtalálható, elsőre nehéznek tűnhet a választás, pedig néhány kérdést megválaszolva nem olyan bonyolult a döntés...
Szükségem van-e egyáltalán sárvédőre?
Sárvédőre akkor lehet szükség, ha előfordul, hogy nedves/sáros körülmények között használjuk a bringát, és a felcsapódó nedvesség/sár zavar minket. Ezt saját kerékpározási szokásaink szerint kell végiggondolni. Példa: Ha gyakran közlekedünk biciklivel, akkor jó eséllyel előfordul majd (főleg ősszel és télen), hogy eső, zápor, zivatar után (közben) tekerünk, és ha nem szeretnénk összekoszolni a világos ruhánkat, jól jön a sárvédő használata. Ha sportolás céljából akkor is kimegyünk terepre, amikor tudjuk, hogy a bringa is, mi is nyakig sárosak leszünk, de ez nem zavar, akkor a sárvédő sem feltétlenül szükséges. A két véglet között sokféle helyzet adódik a mindennapokban, ezeket kell mérlegelni és dönteni.
Fixen rögzített, vagy könnyen fel-leszerelhető sárvédő?
Egy városi, közlekedésre használt bringára, vagy egy túrakerékpárra, melyek esetében nem a teljesítményen van a hangsúly, érdemes fixen rögzített, teljes védelmet adó sárvédőt választani, melyek a középrésztől kezdve minél nagyobb íven körbeölelik a kereket. Amire figyeljünk, hogy a sárvédő minimum pár milliméterrel szélesebb legyen, mint maga a gumi, ellenkező esetben oldalt kicsaphat a sár. Ha túl röviden nyúlik ki egy sárvédő elöl, akkor a menetirányba kicsapott víz/sár könnyen a lábunkon landolhat.
A le-fel pattintható, nyeregszárra-, alsócsőre-, villára-, nyeregre szerelhető sárvédők kompromisszumos megoldást jelentenek. Egyik sem ad közel tökéletes sárvédelmet. Viszont jó szolgálatot tehetnek adott esetben, ha sportos (akár országúti, akár MTB) kerékpárunkat közlekedésre is használjuk, vagy adott esetben nem szeretnénk nyakig mocskosak lenni. Ezek egy 10-es skálán típustól függően képesek 1-7 fokú védelmet nyújtani. Lehet, hogy koszos lesz például a cipőnk, esetleg a nadrágunk, de megvédi a felső ruházatunkat.
Milyen részletmegoldásokat preferáljunk?
A minél egyszerűbbeket. Kerüljük a speciális rögzítéseket. Például a pálcákat a sárvédő pereméhez állítható pattintható műanyag idomok ha eltörnek, nehezen pótolhatók. Lehet kevésbé designos, de az egyszerű csavaros megoldások, rögzítési pontoknál a fém használata tartósabb megoldást jelent. Kerékpár szervizben ne lepődjünk meg, ha nem olcsó egy sárvédő felszerelése, hiszen akár nyolc ponton is van állítási lehetőség és nem mindig teljesen kompatibilis a kerékpár egyedi kialakításával. Ha olyan sárvédővel látjuk el a bringát, amit sűrűn szerelünk fel-le, akkor mindenképpen vegyük számításba, hogy konkrétan a mi bringánkra mi magunk mennyi idő alatt tudjuk fel és leszerelni, mennyire komfortosan. Például hiába remek megoldás a kábelkötelegővel rögzítés, ha valakinek csípőfogója sincs otthon...
Ha mindezek alapján nagyjából sikerült dönteni, milyen sárvédőt szeretnél, további kérdéseidre szívesen válaszolunk a K2 Bike Shop-ban, telefonon, vagy emailben is. Segítünk kiválasztani közel százféle sárvédő közül a megfelelőt.