Az edzőgörgő a XXI. század téli kerékpárja
A hideg hónapokban egyre többen cserélik a fagyos aszfaltot a meleg szobára, ez a kerékpáros edzőgörgő szezonja, melynek segítségével függetleníthetjük sporttevékenységünket az időjárástól.
Mindenek előtt szeretnénk felhívni vásárlóink figyelmét az Elite akciókra (több termékre 30% fölötti kedvezmény!!), illetve akciós csomagokra, melyek lejjebb görgetve a kapcsolódó termékek között találhatók!
A XXI. században rohamos fejlődésnek indultak a szimulátorok és interaktív görgők, melyek gyakorlatilag kiküszöbölik a görgőzés legnagyobb korábbi hátrányát, a monotóniát, a kerékpározáshoz kapcsolódó ingerek hiányát. Napjainkban – ha megengedhetjük magunknak anyagilag – gyakorlatilag tökéletes virtuális teret varázsolhatunk magunk köré, tulajdonképpen már csak az ellenfelek könyöklését nem érezzük az oldalunkon.
A top kategóriás smart trainereken saját megszokott bringánkon tekerhetünk, amelyen pontosan úgy érzékeljük az ellenállást, vagy opcionális kiegészítők segítségével a meredekséget, vagy a menetszelet, ahogy az általunk kiválasztott és képernyőre küldött virtuális pályán történnek az események. Ha társaságban szeretnénk tekerni, csatlakozhatunk csoportokhoz, ahol valós ellenfelekkel bringázhatunk a virtuális térben, és a rendszer például azt is érzékeli, ha a képernyőn beállunk valakinek a szélárnyékába, ekkor ennek megfelelően vesz vissza az ellenállásból. Sokakat már annyira beszippant ez a világ, hogy jobban várják a bringázásokat „Wattópiában”, mint a valós világban. Már önálló iparág az okosgörgők világa, rengeteg speciális kiegészítővel, szinte már külön helyiséget lehet érdemes berendezni a virtuális trénereknek. Évről-évre jönnek újabb fejlesztések, melyek egyre életszerűbbé teszik az indoor edzést. Nyilván vannak azonban olyanok is, akik jóval egyszerűbb szinten érdeklődnek a téli görgőzés iránt, manjünk tehát végig sorban a lehetőségeken:
Szabadgörgők: Klasszikus értelemben ezek a „görgők”, hiszen egy kereten belül három szíjjal összekapcsolt henger biztosítja, hogy egyszerűen csak rápattanunk a bringával és már tekerhetünk is. Az ellenállást alapesetben a saját tömegünknek és a tapadásnak köszönhetjük, ahogy a kerékpár gumiján keresztül ránehezedünk a görgőkre. Ez az ellenállás nem túl nagy, ezért erőspecifikus edzéseket nem lehet így végezni. Versenyzők főleg melegítésre használják, mert állítgatás nélkül, a versenyen használt kerékpárral is felülhetnek azonnal.
Ha téli edzésekben gondolkozunk, a keringést megdolgoztatja a szabadgörgő is, a lábfordulat és a hajtástechnika fejlesztésére pedig szintén nagyon jó. Mivel nincsen lendületünk egy előre haladó mozgás során (ami „pályánkon tart”), ezért nehezebb megtartani az egyensúlyt, mint hagyományos bringázás közben. Némi tanulást igényel ezért a szabadgörgő használata, különösen megindulni nehezebb rajta, mint az aszfalton kerékpárral. Beforgatva a hátsó kereket már a perdület is segít az egyensúlyban maradáshoz. Ha valaki rendszeresen bringázik, de még nem görgőzött így, kb. 5-10 alkalomra szükség lesz, míg kialakul egy rutin. Az ilyenfajta görgőzésnek pozitív következménye, hogy a közúton is jobban tartjuk majd az egyenes vonalat. A hajtástechnikánkat is finomítja, ösztönöz a körkörös hajtásra. Szerencsére a modernebb szabadgörgőkön a hengerek már íveltek, ezért mindig segítenek középre visszatéríteni a kerekeket.
Nagy előnyük még a szabadgörgőknek, hogy viszonylag olcsók és jó esetben elnyűhetetlenek is. Kompatibilisek bármilyen kerékpárral, hiszen teljesen mindegy, milyen a tengely (a tengelytávnak kell egy tartoményon belül lenni). Talán egy dologra kell felhívni a figyelmet, nem érdemes használni őket erősen mintázott terepgumival. Utóbbival is lehet, de így hangosabb is lesz és nagyobb rezonanciát fogunk érezni a fenekünknél és a tenyerünkkel is. A szabadgörgők nem foglalnak el sokkal több helyet egy vasalódeszkánál és 10 másodperc alatt üzembe helyezhetők, amíg letesszük őket a földre. Hátrányuk a már említett nagyobb ellenállás hiánya, igazából a forgatást gyakoroljuk rajtuk. Léteznek olyan szabadgörgők, melyeknek már van beépített ellenállásuk, de ezek pont a szerkezet egyszerűségét szüntetik meg és hasonló áron mérik őket, mint a komolyabb fix görgőket.
Fix görgők állítható ellenállással: Jelenleg az ilyen típusú trainerek a köztes megoldást jelentik a korszerű okosgörgők és a szabadgörgők között. Saját bringánkat a hátsó tengelynél rögzítik és egy általában kisebb-nagyobb mágnesfékes elven működő görgő a hátsó kerékre fejt ki ellenállást a gumival érintkezve. Érdemes olyat választani, amikor a keret kialakításából adódóan a bringával nehezedünk rá a görgőre és nem egy csavarral nyomjuk hozzá a görgőt a kerékhez (pl. a legtöbb Elite modell ilyen).
Az ilyen görgők nagy előnye a szabadgörgőkhöz képest, hogy kormányról állítható az ellenállás, specifikus edzéseket is végezhetünk vele. Sőt a fejlettebb modellek rendelkeznek „okosfunkciókkal” is, vagy kiegészítő hardver (szenzor) és szoftver segítségével elérhető a virtuális edzőterep. A top kategóriás smart trainerekhez képest még mindig lényegesen olcsóbbak. Hátrányuk, hogy – főleg a régebbi modelleknél korántsem 100%-os a kompatibilitás, vásárlás előtt alaposan ellenőrizni kell, milyen hátsó tengellyel és kerékmérettel műkődik.
Fontos megjegyezni azt is, hogy – mivel a bringa a hátsó tengelynél rögzítve van – sokkal nagyobb nem kívánt erőhatásnak van kitéve a váz, hiszen nem mozogja ki a kerékpár a csavarást, mint a szabadban. Így például a régebbi nagyon könnyű aluvázak, de még a karbonvázak is megrepedhetnek hosszas használat uta láncvilla bekötéseknél. Szintén hátrány, hogy eszik a gumit, érdemes elkülöníteni erre a célra speciális gumit, vagy régi elhasznált gumit. Hangosabbak is a direkt hajtású görgőknél is.
Direkt hajtású okosgörgők: Ahogy fentebb már leírtuk, a top kategóriás modellek már mindent tudnak és minden igényt kielégítő kiegészítőket vásárolhatunk hozzájuk, ami a virtuális edzéshez szükséges. Általában a lehető legpontosabb mérés érdekében kerékpárunk a láncon keresztül már magát a trénert hajtja meg, amely jó esetben kompatibilis a különböző gyártmányú 9-10-11-12 sorokkal/kazettatestekkel/tengelybefogásokkal. Egyes modellek a kerékpár oldalirányú csavarását is lekövetik különböző mechanikus megoldásokkal, illetve további kiegészítőket is lehet vásárolni hozzájuk, melyek az élethű érzést fokozzák. A teljesség igénye nélkül: az intenzitásnak megfelelő hűtésről – „menetszélről” – gondoskodó ventilátort, a meredekséget szimuláló emelő szerkezetet, mindenféle állványzatot és kiegészítő szoftvert, applikációt vehetünk mellé. A közösségi „játszóterekből” is bő a kínálat, ahol valós ellenfelekkel, edzéstársakkal, vagy akár barátainkkal bringázhatunk télen.
Mivel a fejlesztéseket már a direkt hajtású görgőkre koncentrálják a gyártók, nehéz felsorolni hátrányokat. Elsőre az ár jut eszünkbe, ami sok kiegészítőt megvásárolva milliós tétel is lehet. A sok kiegészítőt feltételezve azért már a helyigénye sem kevés egy ilyen trainernek, ha pedig mindig a nulláról rakjuk össze a szettet, az nem ugyanaz, mint amikor a szabadgörgő a szekrény mögül elővéve 10 másodperc alatt rajtra készen áll... Vagyis az tud vele optimális időkihasználással edzeni, akinek készre szerelve áll a szett a garázsban. Amit érdemes nagyon átgondoltan megtervezni, az egy pult, amely könnyen hozzáférhető magasságba állítható. Kézközelben legyen minden, amire szükségünk van a szett kezeléséhez és a frissítéshez.
Amit még érdemes tudni:
A görgőzés során szobahőmérsékleten rengeteget izzadunk, ezért a folyadékot és az ásványi sókat pótolni kell. Télen erre jobban oda kell figyelni, mert kevésbé vagyunk szomjasok. Edzés közben is használjunk kulacsot, valamint készítsünk oda törülközőt és készüljünk fel, hogy komoly mennyiségű izzadtság folyhat a bringára, vagy a földre is. Összetételéből adódóan ez nyomot hagyhat, ezért érdemes megóvni a padlóburkolatot erre a célra használt lemosható szőnyeggel. A szőnyeg a rezonanciát, zajt is csökkentheti.
A fokozott izzadás miatt a maratoni – több órás – görgőzésekkel is legyünk óvatosak, hiszen a kiszáradt nyálkahártya miatt sokkal védtelenebbek leszünk a megbetegedésekkel szemben, ez nem biztos, hogy az egészség felé vezető út... Például ha elmegyünk még otthonról görgőzés után (főleg a hidegben), semmiképpen ne ürítsük ki a szervezetünket. Preferáljuk inkább a rövidebb edzéseket intervallokkal, melyek során fejlesztjük is képességeinket.
Nyilván nem sokan engedhetik meg maguknak – vagy kezdőként nem is szeretnék – a drágább okosgörgőket, de meg kell törni valamivel a monotonitást. Legegyszerűbb, ha edzés közben zenét hallgatunk és minél érdekesebb, „játékosabb” intervallokat iktatunk be. Maga a playlist összeállítása is kedvelt tevékenységgé válhat.
A görgőzés „levezetésként” is jól kiegészítheti télen a bringázást, és erre a szabadgörgő is bőven megteszi. Akár a hideg miatt rövidebbre tervezett kinti kerékpározást, de a kocogást is megtoldhatjuk otthon egy fél óra forgatással.
Fontos a jó választás: A görgőzés mindenképpen hasznos és szerethető tevékenység, de csak ha a hozzánk passzoló felszerelést választottuk. Mivel a K2 Bike Shop-ban komoly választékkal, raktárkészlettel várunk, gyere be és kérd ki tanácsunkat, mi való neked. Addig is tekintsd meg online kínálatunkat: https://www.k2-bike.hu/shop/kerekparos-termekek/kiegeszitok/edzogorgok
Köszönjük a fotókat: @larisa.chinces
Kapcsolódó hírek
- Milyen sárvédő ideális a kerékpárra?
- Milyen az ideális kerékpáros lámpa?
- Milyen a megfelelő kerékpáros bukósisak?
- Vidd el és teszteld a Garmin legnépszerűbb kerékpáros készülékeit!
- Kerékpáros mez és nadrág akció
- Bemutatjuk az új Scott Spark RC-t, amivel Schurter vb-t nyert
- Patentpedál és kerékpáros cipő: új dimenzióba helyezheted a bringázást
Kapcsolódó termékek
Elite Qubo Power Mag edzőgörgő + Training ...
Kedvezmény: 40 000 Ft (-25%)
Kedvezményes ár: 119 990 Ft
Elite Qubo Fluid edzőgörgő + Training ...
Kedvezmény: 40 000 Ft (-24%)
Kedvezményes ár: 129 990 Ft
Elite Novo Force edzőgörgő + Travel Block ...
Kedvezmény: 15 000 Ft (-17%)
Kedvezményes ár: 74 990 Ft
Tacx tablet tartó kormányra rögzíthető ...
Tacx Flux S Smart edzőgörgő
Tacx izzadtságvédő okostelefonhoz
Tacx feltekerhető szőnyeg edzőgörgő ...
Tacx Boost edzőgörgő
Elite Direto XR Interactive edzőgörgő ...
Kedvezmény: 94 000 Ft (-25%)
Kedvezményes ár: 275 990 Ft
Elite Protec Plus vázvédő görgőhöz
Tacx Neo 2T Smart T2875 edzőgörgő
Elite Novo Force edzőgörgő
Kedvezmény: 25 000 Ft (-31%)
Kedvezményes ár: 54 990 Ft
Elite Training Mat 90*180 cm szőnyeg görgőhöz
Kedvezmény: 7 000 Ft (-18%)
Kedvezményes ár: 31 990 Ft
Elite Qubo Power Mag Smart edzőgörgő
Kedvezmény: 41 000 Ft (-34%)
Kedvezményes ár: 78 990 Ft
Elite Qubo Fluid edzőgörgő
Kedvezmény: 46 000 Ft (-34%)
Kedvezményes ár: 89 990 Ft
Elite Arion szabad edzőgörgő
Kedvezmény: 40 000 Ft (-36%)
Kedvezményes ár: 69 990 Ft